350 bin kişiye ek gelir

350 bin kişiye ek gelir
Türkiye’de yaklaşık 1.5 milyon doğrudan satışçı var. Çoğunluk ek gelir kazanmak için bu işi yapsa da, geçimini doğrudan satışla sağlayanlar da var, hatta bu işten ayda 100 bin TL kazandığını iddia edenler de var. Uçuk kazançlar bir tarafa sektörün bu yıl 350 bin kişiyi daha bünyesine katması bekleniyor.

08.03.2017 23:00

DOĞRUDAN satış, bir ürünün veya hizmetinin satış noktası olmayan bir yerde tüketiciye bir satışçı tarafından anlatılarak ve/veya gösterilerek satışının gerçekleşmesine deniyor. Çoğunlukla bir müşterinin ev sahibi olarak arkadaşlarını biraraya toplaması ve satışçının bu kişilere tanıtım yapması, ya da broşür üzerinden iş arkadaşlarına, eşe, dosta satış yapmak şeklinde yapılıyor doğrudan satış işi. Kişi satış yaptığı ürünlerden ve/veya sisteme kattığı yeni üyelerden prim alıyor, dolayısıyla kazançlar çok değişkenlik gösteriyor. Büyük çoğunluk bu işten ek gelir elde ediyor, birçok kadın bu sayede kocasının eline bakmıyor, fakat bu işten çok ciddi paralar kazananlar da var.
Selcan Güleryüz bunlardan biri. LR Health & Beauty Platin Organizasyon lideri olan Güleryüz, 32 yaşında iki kız çocuğu annesi ve üçüncü çocuğuna hamile. LR ile 2.5 sene önce tanışmış. O dönem kocası dışarıda çalışmasına izin vermemiş, ‘ya evden çalışabilirsin, ya da gelir dükkanda durursun’ deyince, eşinin arkadaşı vasıtasıyla LR’ye adım atmış. LR’ye üye kattıkça kazanç elde eden Güleryüz’ün organizasyonunda bugün 70 bin kişi var. Güleryüz’e aylık kazancını sorduğumuzda, geçen ay net kazancının 150 bin, bir önceki ay ise 100 bin TL olduğunu söylüyor. Güleryüz yıllık kazancının 1 milyon lirayı geçtiğini de belirtiyor. Güleryüz sistemin nasıl çalıştığını şöyle anlatıyor: “Biz satış yapmıyoruz, ekip kuruyoruz, insanları kaydediyoruz, onlar kendileri indirimli alıyor, şirket de müşteri kazandırdığımız için belli oranda bize pay ödüyor. Ben ekip kurarak bu kazancı elde ettim, hiç al-sat yapmadım.” Güleryüz, bu geliri elde edeceğine başlangıçta hiç inanmış: “Bırakın bu geliri, 6 bin TL kazanıyorum diyene bile inanmadım. Bir deneyelim dedik, çalıştık oldu.” http://www.hurriyet.com.tr/350-bin-kisiye-ek-gelir-40080568

Önceki Haberler
Güzelliğin yol haritası teknolojinin ellerinde…
Güzelliğin yol haritası teknolojinin ellerinde…

01.05.2016 00:00

Güzelliğin yol haritası teknolojinin ellerinde. LR ne ka­dar za­man­dır Tür­ki­ye'de?